Members Only
Find An Agrologist
Make a Payment
Fees/Events

NSIA Wall of Honor

Distinguished Agrologist Distinguished Life Member Outstanding Young Agrologist Honorary Member Distinguished Farm
1986 – C.E. Henry 1986 1990- T.A. Van Lunen 1986 – Earl Maberley 1990- Peter Clarke
1987 – W. V. Grant M.E. Neary 1991- Y.M. Thyssen-Post 1987 – T.C. MacConnell 1991- Bill McCurdy
1988 – H.K. Russell D. C. Milligan 1992- A.A. Pick 1988 – Norma Mosher 1992- Robert Cooper
1989 – R.C. Murray 1987 1993- J.A. VanRoestel 1989 – Lester Settle 1993- Peter Van Oostrum
1990 – R.A. Murray J. E. Milligan 1994- N.J. Kent 1990 – Lottie Cook 1994- Ted Mattie
1991 – T.C. Gunn J. E. Shuh 1995- J.L. Lutz 1991 – Howard Fuller 1995- David and Karen Dickinson
1992 – S.E. Porter J. R. Wright 1996- Not Present 1992 – Donald Newcombe 1996- Earl Kidston
1993 – A.A. Rovers 1988 1997- B.A. Pettipas 1993 – John Bragg 1997- Bruce Rand
1994 – Y.A. Papadopoulos S.F. Allaby 1998- R. Gordon 1994 – Lawrence Coldwell 1998- Gilbert and Dorothy Allen
1995 – R.J. Huggard P.C. Eaton 1999- L.K. Sandeson 1995 – Frank MacDonald 1999- Bill and Mary Swetman
1996 – E.A. Crouse R.G. Ross 2000- J.H. Wentzell 1996 – Karl Larsen 2000- Barron and Debbie Blois and Family
1997 – A.R. Robinson 1989 2001- R. MacDougall 1997 – Jack Miller 2001- Charles and Doris Keddy and Family
1998 – not presented P.Y. Hamilton 2002- A.K. Pierik 1998 – Laurence Nason 2002- Jim and Ferne Austin and Family
1999 – N.L. Crowe D.T. Slater 2003- M.T. McCurdy 1999 – Willard Bishop 2003- Andy Vermeulen
2000 – R.M. Phillips W.M. Langille 2004- Shelley MacInnis 2000 – Jim Borden 2004- Rolf Meine
2001 – R.W. Delbridge 1990 2005- Susan Simpson 2001 – Frank Berkelaar 2005- Frazer and Angela Hunter
2002 – H.G. Coffin I.V. Hall 2006- Not Presented 2002 – Dan Woolley 2006- John Vissers and Eli Harbers
2003 – G.B. Smith A.D. Crowe 2007- Matthew Crouse 2003 – David Cudmore 2007- Garry Van den Heuvel & Family
2004 – Doug Nichols 1991 2009- Matthew Reeves 2004 – Louis Deveau 2008- Case & Reik Van Dyk & Family
2005 – John Tuit D.S. Cox 2010- Earl Pickard 2005 – Roger Bacon 2009- Greg and Suzanne Gerrits & Family
2006 – Gabriel Comeau J.D. Gunn 2011- Amy Sangster 2006 – Hans Christian Jost 2010- John and Trudy Eisses & Family
2007 – Rick Whitman J.D. Johnson 2012- Kathryn Bremner 2007 – David Power 2011- Robbie Sutherland, Mary MacPhee & Family
2009 – James Houghton 1992 2013- Sebastian Margarit 2008 – Rhonda McCarron 2012- Norbert Kungl, Minga Mintz & Family
2010 – Larry Lutz F.G. Proudfoot 2014- Brad McCallum 2009 –  Howard Pyne 2013- Sawler Gardens
2011 – Jack van Roestel G.B. Kinsman 2015- Janette McDonald 2009 –  Cook’s Dairy Farm c/o Don Cook 2014- Sugar Moon Farms
2012 – Dr. Alan Fredeen R.E. Morehouse 2016- Adam Wile 2010 –  Laurie Jennings (Masstown Market) 2015- Spurr Brothers Farm Ltd.
2013 – Bill Craig 1993 2017- Jolene MacEachern 2011 –  Doug Wyllie 2016- Cornwallis Farms Ltd.
2014 – Dale McIssac H.F. MacRae 2012 – Chris Curry 2017- West River Holsteins
2015 – Gordon (Sonny) Murray D.G. MacNeil 2013 – Carson MacLeod
2016- Andy Hammermeister C.L. Ricketson 2014 – Dirk van Loon
2017- Peter Burgess 1994 2015 – Beth Densmore
F.A. Walsh 2016- Leo Cox
H. K. Russell 2017- Carol Versteeg
1995
D.H. Webster
V. A. Moses
G.D. Palfrey
1996
K.L. Grant
1997
D.L. MacDonald
J.D. Sibley
1998
D.M. Byers
W.A. Jenkins
A.R. Marshall
1999
J.G. Crowe
A.D. Ells
G.F. MacKenzie
2000
J.D. Hilchey
F.W. Calder
M.N. Kennie
2001
A.W. MacPhee
C.O. Gourley
R. Fair
2002
L. E. Haley
2003
R.J. Huggard
T.R. Nunn
2004
Charlie Embree
2005
Rollie Hayman
2006
Dave Sangster
2007
Ralph Taylor
2008
Garth Coffin
Bob Murray
2009
not awarded
2010
Lorne Crozier
2011
Dr. Seyed-Ali Madani
2012
Robert G. Adams
2013
Rick Delbridge
Dave Arenburg
2014
Jim Goit
2015
Derrick Jamieson
2016
Donna Langille
2017
Derek Anderson
60 Research Drive Bible Hill, NS B6L 2R2 (902) 897-NSIA (6742) info@nsagrologists.ca